Velký přehled kaligrafických špiček

Kovová špička, kaligrafická špička, perko nebo hrot... názvů je mnoho, ale vyznat se v nich těžké není. Tak se pojďme podívat, jaké špičky se hodí na moderní kaligrafii.

spicky-imageOstrá a pružná

Při psaní písma Copperplate a většiny moderních stylů písem v moderní kaligrafii se používají hroty s ostrou špičkou, které jsou pružné.

Kovová špička na moderní kaligrafii musí být hlavně špičatá a musí mít středem hrotu proříznutí viz. obrázek. Na tvaru rezervoáru (otvoru) a množství vybrání tolik nezáleží. Čím více bude vaše špička prořezaná, tím hustší inkoust použijte na psaní. Díky proříznutí se špička při zatlačení rozevře a my tak můžeme psát silnou linku, naopak když netlačíme, linka je tenká.

Špiček s ostrým hrotem je mnoho typů, mnoho značek a mnoho tvrdostí.

Já osobně používám tyto:

spicky-image2

 

perka-vzornikŠířka stopy?

Špičky mohou vypadat podobně, ale šířka stopy možná podobná nebude. To, jak tlustou čáru je špička schopná napsat ovlivňuje její pružnost. Po přitlačení se kovová ramínka špičky rozestoupí a díky tomu vznikne tlustá čára. No a čím měkčí špička je, tím větší roztažení a tím širší stopa. A to už známe od Brush penů... čím širší čára, tím větší písmo. Abych měla přehled o tom, co moje špičky umí, připravila jsem si vzorník, který snad pomůže i Vám.

perka-vzornik

 

A co dál?

Před prvním použitím, je potřeba špičku odmastit! Správné odmaštění perka rozhodne o tom, zda se vám bude psaní dařit a pero s vámi bude spolupracovat. Kovový hrot je opatřen olejovým konzervačním nátěrem, který chrání perko před korozí, ale nerozumí si s inkoustem. Na mastném perku inkoust nedrží, rychle stéká, dělá takzvané „blopy“ a pero nepíše. Možností je několik. Můžete použít odlakovač, prostředek na nádobí, bramboru a nebo moje nejoblíbenější opálení nad plamenem svíčky.

A jak skladovat... Jedná se o kov a protože jsme ho při odmaštění připravili o ochraný film, je nutné se o kovové špičky starat, aby nezkorodovaly. Po každém psaní špičky opláchněte, zbavte zbytků inkoustu, usušte a nechtě dokonale proschnout na vzduchu, až poté je schovejte do krabičky. Nikdy neukládejte špičky do krabičky nebo pouzdra vlhké.

 

 

spicky

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení