Škola kaligrafie – Technika a základní tahy

Právě jste vykročili na cestu za poznáním moderní kaligrafie. Bude to cesta úžasná, během které se naučíte trpělivosti, vylepšíte svůj rukopis, ovládnete krasopis a budete neustále rozvíjet svou kreativitu.

tahyTechnika je základ

Krasopis brushpenem je hlavně o tlaku. Rozdílný tlak vaší ruky na špičku fixu vytváří silné a tenké linie písma. Nebojte se na štětcový hrot zatlačit. Čím větší tlak, tím silnější čára a výraznější kaligrafický efekt.

Pište plynule, tlak přidávejte postupně od 0% do 100%. Základní praktické pravidlo zní, že tlak uplatňujeme při tazích směrem dolů, zatímco směrem nahoru jemně kloužeme po papíru a tvoříme tenkou linku.

Pozice těla je také velmi důležitá. Proto dbejte na to, ať se nad stolem nehrbíte a máte dostatek světla.

TIP: Než se vám technika dostane pod kůži, doporučuji si v duchu neustále opakovat: nahoru tenká, dolů silná. Protože na začátku musí hlava připomínat ruce, co má dělat. Ale nebojte, častým tréninkem si správnou techniku zafixujete a ten tichý hlásek v hlavě budete moci vypnout.

 

zakladni-tahyTahy

Kaligrafie není kouzlo, ale řemeslo jako každé jiné. Proto vyžaduje intenzivní cvičení a trénink. Snažte se krasopsát kdykoliv budete mít chvíli čas a hlavně chuť. Stačí krátké časové úseky, například 15 minut u odpolední kávy.
Nejprve natrénujte sedm základních tahů, ze kterých se pak v malých obměnách skládá celá abeceda.

 

Materiály ke stažení

Pracovní List_médium

Pracovní List_tužka

Základní Tahy - Tužka

Základní Tahy

Jak správně držet brushpen?

Pro dobrý výsledek je důležité správné držení brushpenu. Zpravidla platí, že brushpen byste měli držet výše než jste zvyklí u běžných psacích potřeb. Díky správnému držení fixu se vám budou dobře tvořit tenké a silné linie písma a hrot fixu se nebude tolik opotřebovávat.

Brush peny pro začátečníky:

Stabilo Brush pen 68

Sakura Koi Coloring Brush

BrusshAbles od Kuretake

Brush peny s menším hrotem:

UniPin Brush pen

Pentel Sign Pen

Brush peny s měkým hrotem:

Real Brush Clean Color

 

Praxe

Pár pravidel pro trénink základních tahů:

1. Dbejte na správné držení brush penu nebo tužky.

2. Dopřejte si dostatek místa pro psaní, hodně světla a hlavně klid.

3.Pište pomalu, začátky v kaligrafii jsou o trpělivosti. Zatněte zuby a vydržte to. Při pomalém psaní se vám bude na začátku ruka třást, takže tenká linie nebude tak plynulá, jak byste si přáli, ale trénink a opakování vše zlepší. Dostaví se jistota a třes se vytratí. Rychlost vám určitě na začátku nepomůže.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení