Poradna

Jak vybrat brush pen a na jaký papír se vám bude nejlépe psát? Kolik barev potřebuji pro začátek a co je to ten blending? Sepsala jsem odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tak snad vám pomohou ve vašich začátcích s tvořením a moderní kaligrafií. Pokud hledáte více informací, nebo se chcete nechat inspirovat, navštivte můj blog.

 1. Chci se naučit krasopsát, co potřebuji?

  Určitě budete potřebovat brush pen (fix se štětcovým hrotem), začátky jsou s ním nejsnadnější. Speciálně pro začínající kaligrafy jsem vytvořila Písanku moderní kaligrafie, která vás provede začátky, abecedou a psaním slov. Také můžete navštívit mou Online školu kaligrafie, která je zdarma a naleznete tam video návody s ukázkami kaligrafických začátků. A pokud se necítíte na samostudium, můžeme se osobně potkat na některém z kurzů kaligrafie Psaní je hraní, které pořádám.

 2. Co je to brush pen?

  Brush pen je fix se štětcovým hrotem. Hrot brush penu je špičatý a pružný, a tak je možné pouhou změnou tlaku ovlivnit sílu čáry. V moderní kaligrafii nám jde totiž o plynulé střídání tenké a tlusté čáry.

 3. Potřebuji ke kaligrafii speciální papír?

  Ano, brush penům vyhovuje hladký papír, po kterém hrot jemně klouže nahoru a dolů. Začínajícím kaligrafům doporučuji speciální bloky určené pro trénink kaligrafie, které jsou linkované tak, aby každému začátečníkovi pomohli s proporcí a sklonem písma. A pokud chcete papír bez linek, pak z vlastní zkušenosti doporučuji blok Marker od Canson, je můj nejoblíbenější. Vyniká velmi jemným papírem se střední průhledností, a tak se mi při psaní dobře pracuje s předlohami.

 4. Jaký brush pen je vhodný pro začátečníka?

  Všechny produkty označené štítkem "Vhodné pro začátečníky" začátečníkům vřele doporučuji a zde naleznete vytvořenou speciální kategorii. Já si pro svou písanku a kurzy pro začátečníky vybrala brush pen Pitt Artist brush od Faber-Castell. 

 5. Umí všechny brush peny psát na černý papír?

  Neumí. Pokud chcete psát na tmavé podklady, potřebujete brush pen a inkoust s vysokou krycí schopností. Vybírat můžete z produktů uvedených v této speciální kategorii. Já si velmi oblíbila bílý brush pen od Faber-Castell nebo metalické DecoBrush od firmy Karin.

 6. Jaký je rozdíl v druhu inkoustu?

  U brush penů se můžete setkat se dvěma typy inkoustů. Permanent – jedná se o voděodolný inkoust, který je z pravidla světlostálý a permanentní. Water based – inkoust je na vodní bázi a tím pádem voděodolný není. Dá se využít k technikám jako je falešný akvarel nebo blending.

 7. Co je blending a co na to potřebuji?

  Blending je speciální technika, kdy se pomocí vody nebo blenderu propojí dvě barvy brushpenů s inkoustem na vodní bázi (Water based). Vznikne tak plynulé propojení mezi barvami. Více o této technice a inspiraci naleznete na mém blogu.

 8. Jak trénovat krasopsaní perem a inkoustem?

  Pro začátek doporučuji zvolit jemnější a tvrdší špičku např. Copperplate 2 a inkoust. Dbejte na výběr kvalitního papíru, který bude jemný. Nechceme, aby kovové perko zachytávalo o papír. Já doporučuji Marker nebo Bristol. Mně se v začátcích nejvíce osvědčil pauzovací papír.

 9. Jak ošetřit kovové perko před prvním použitím?

  Před prvním použitím kovové perko nezapomeňte odmastit běžným mycím prostředkem na nádobí, nebo můžete na cca 10 min. zapíchnout špičkou do syrové brambory. Po odmaštění perko důkladně opláchněte a osušte. Perka skladujte vždy suchá.

 10. Jak postupovat v případě reklamace?

  Je s vaší zásilkou něco v nepořádku? Přišla poškozená nebo jsem na něco zapomněla? Napište mi na e-mail tereza@brushpen.cz a vše obratem vyřešíme.

 banner-blog-mobil