Svatební "plexi" jmenovky

Jak vyrobit jedinečné svatební jmenovky z plexiskla? Hitem posledních svatebních sezon jsou elegantní a krásné jmenovky z průhledného plexiskla. Pokud chcete vaše svatební hosty oslnit a udělat na ně dojem ještě než usednou za sváteční stůl tyhle éterické jmenovky jsou tou pravou volbou. V tomto článku vám poradím jak plexi jmenovky vyrobit a zjistíte, že to není vůbec těžké.

 

Materiál

Plexi jmenovka by měla vypadat jako dokonalé sklíčko, ale také záleží na životním prostředí a z toho důvodu já volím čiré recyklované plexisklo, ze kterého si nechávám laserem vyřezávat jednotlivé tvary. Okraje jsou díky tomu krásně jemné a hladké. Co se tloušť ty týká, já volím 3mm plexisklo, ale vhodné by bylo i 2mm. 

Tento materiál jsem zvolila kvůli tomu, že je mimořádně šetrný k životnímu prostředí - suroviny použité při výrobě pocházejí z recyklované plexisklo. Je to ekologický plast vyrobený udržitelným způsobem. Má vysoká průhlednost a je o polovinu lehčí než sklo a má výrazně vyšší odolnost.

Proti poškrábání je materiál oboustranně zabezpečený ochrannou fólií, kterou je před psaním potřeba odstranit.

Plexi jmenovky můžete koupit u mě na e-shopu. Pokud máte zájem o speciální tvar nebo jiný počet, nebojte se mi napsat na tereza@brushpen.cz.

plexi 

Kaligrafie a plexi jmenovky

Kvůli hladkému materiálu musíme volit speciální psací potřeby. Co se jmenovek a drobného písma týká, máme dvě možnosti.

  1. Akrylový fix

Ve chvíli, kdy vzniká tento článek není na českém trhu k dispozici brush pen s akrylovým inkoustem a s dostatečně malým hrotem, abychom mohly "sklíčka" přímo popsat. Z toho důvodu je potřeba použít akrylové fixy s klasickým pevným a tenkým hrotem a uchýlit se k falešné kaligrafii. Falešná kaligrafie znamená, že píšete "monolinkou" a každý tah směřující dolů a při použití brush peny by vznikl pouhým přitlačením na štětcový hrot vy musíte zdvojit, tak aby výsledný efekt imitoval použití štětce.

Falešná kaligrafie je sice zdlouhavější, ale zase je vhodná i pro úplné kaligrafické začátečníky pro které je ovládnutí brush penu obtížné.

  1. Pero a akrylový inkoust

Nejjemnější a nejelegantnější písmo vytvoříte pomocí klasického kaligrafického pera.Aby písmo na plexisklu drželo, je nutné použít akrylový inkoust nebo tuš. Je důležité aby byl inkoust hustší, měl dobrou kryvost a držel i na hladkých površích. Já propsaní na jmenovky používám inkousty Colorex, Letteria a Sennelier.

rozdil.pismoSvatební písanka

Díky tomu, že je plexisklo čiré je výroba jmenovek velmi jednoduchá a zvládne ji i úplný kaligrafický začátečník. Vytvořila jsem novou svatební písanku, která vám se vším pomůže. V písance naleznete kaligrafickou teorii, základní tahy a krásnou elegantní abecedu. Do písanky můžete trénovat brush penem s malým hrotem (Fudenosuke Hard, Unipin brush, Bimoji XT1, Mangaka Fine) nebo klasickým perem a inkoustem (špička General Handwriting nebo Copperplate 2). Navíc v písance naleznete spoustu předloh se svatební tématikou a slova, která na jmenovky určitě patří.

Když budete chtít vaše jmenovky vytvořit snadno a rychlo, stačí sklíčko přiložit na předlohu z písanky a fixem nebo perem pouze obtáhnout. 

A protože svatební jmenovky to jsou hlavně jména a protože je v českém kalendáři bezmála 370 jmen a to se na stránky nové svatební písanky nevešlo, připravila jsem si pro vás on-line rozšíření, které si můžete zakoupit k písance a vytisknout. Díky tomu budete mít dostatek předloh pro vaše jmenovky.

IMG_3382

Podbarvení plexi jmenovek

Když už máme jmenovky popsané je na čase jmenovky barevně podbarvit a sladit je tak s ostatními svatebními doplňky. K podbarvení jmenovek můžete použít akrylové barvy. Ideální je volit barvu matnou a hustou a počítejte s tím, že vždy je potřeba udělat dvě vrstvy. Pro nanášení barvy je ideální širší plochý štětec s jemnými syntetickými vlákny.

Další možnost je použít akrylové fixy, já mám nejraději DecoBrush Pigment od Karin. Velkou výhodou použití fixu je že na sklíčku vznikne tenký vrstva barvy a nejsou patrné tahy štětcem. Použít můžete jak matné tak metalické brush peny DecoBrush. Ale jako u barvy je potřeba udělat dvě vrstvy a mezi jednotlivými barvami musí první vrstva dobře zaschnout.

Barvu nanášíme vždy z rubové (spodní) sklíčka. A ideální je jmenovku nejprve popsat a až poté vytvářet pozadí, jinak nebude možné tak jednoduše použít předlohy z písanky.

podbarveni

Před psaním a nanášením barvy není potřeba plexisklo odmašťovat, plastový výřez je chránění fólií, kterou před psaním odstraníte. Pokud byste se  ale setkali s tím, že vám bude barva na sklíčko špatně chytat, můžete plexi odmastit. Stačí použít teplou vodu a Jar, není nutné používat agresivní odmašťovače.

Video návod

Závěr

Doufám, že tento článek pomůže kreativním nevěstám, které se rozhodnou své svatební hosty oslnit svou kreativitou a vlastnoručně vytvoří krasopisné jmenovky z plexiskla. Samozřejmě si jmenovky nemusí vytvářet sama nevěsta, ale může ji pomoci kamarádky, družička, maminka a další. Jmenovka může sloužit i jako malý památka na výjimečný den pro každého hosta.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení