Co je to ten brush pen?

Brush pen je fix s pružným štětcovým hrotem a používá se zejména pro moderní kaligrafii, handlettering a krasopsaní, ale v oblibě ho mají i ilustrátoři. Díky malé změně tlaku dokážete psát jak tenké linky tak ty silné a o tom vlastně krasopsaní je, o střídání tenké a tlusté čáry. Samozřejmě k technice ještě přidáme osobitý styl písma a pár kudrlinek a je hotovo.

Jmenuji se Tereza, moderní kaligrafii se věnuji řadu let a krasopíšu takřka denně, takže toho o brush penech vím hodně. V následujících článcích se s vámi podělím o své zkušenosti a snad vám pomůžu s výběrem toho nejlepšího brush penu pro vás.

TOP 3 pravidla při výběru brush penu:

1. Tvrdost hrotu

U brush penu je nejdůležitější pružný hrot, díky kterému můžeme pouhou změnou tlaku měnit intenzitu čáru a o to nám v kaligrafii jde hlavně. Tvrdost/pružnost hrotu ovlivňuje komfort psaní. Jednoduchá poučka by mohla znít: “Čím měkčí hrot, tím obtížnější psaní.”

Podle tvrdosti hrotu můžeme brush peny rozdělit do tří skupin.

Hard brush

 

Ve většině případů bude brush pen označen slovem Hard nebo Fine. Z pravidla se jedná o brush peny s velmi malým hrotem. Tyto brush peny jsou oblíbené mezi začátečníky, protože psaní s nimi není nijak obtížné. Velmi tvrdý hrot vás podrží při psaní tenké linie, hrot máte plně pod kontrolou. Nevýhodou je omezená velikost textu a malý výběr barev.

Pár zástupců dané kategorie:

 • Kuretake ZIG Mangaka Fine
 • Tombow Fudenosuke H/S
 • Pigma fine Kuretake
 • Fudegokochi Extra fine / fine
 • Pentel Brush Sign Pen

Médium brush

 

Brush pen může být označen slovem Medium nebo Brush. O těchto brush penech by se dalo jednoduše říct “Zlaté střední cesta”. Hrot už je pružnější a tak máte konečně zážitek z psaní štětcem, ale větší pružnost vyžaduje i větší soustředění na techniku. Medium Brush peny nabízí velké spektrum velikostí hrotů pro různě velké písmo. Většina výrobců se věnuje výrobě těchto brush penů a tak si máme z čeho vybírat.

Pár zástupců dané kategorie:

 • Pitt Artist pen Brush Faber-Castell
 • Tombov ABT Dual Brush
 • Marvy Uchida Artist Brush
 • Brush Maker Pro Karin
 • Ecoiline Aquarele Brush
 • Molotow Aqua Color brush

Soft brush

 

Ve většině případů bude brushpen označen slovem Soft nebo Real, ve většině případů není hrot kompaktní, ale je tvořen jednotlivými vlákny. Toto je skutečný štětec zabalený v těle fixu. Díky obrovské pružnosti hrotu je tento fix nejnáročnější na techniku a tak není oblíbený mezi začátečníky, ale vyplatí se trénovat a postupně se k těmto real brushům propsat, protože psaní s nimi je super.

Pár zástupců dané kategorie:

 • Kuretake Brush Writer
 • Real Brush clean Collor ZIG
 • Soft Brush Faber-Castell
 • Bimoji Fudepen Large brush

2. Velikost hrotu

Velikost textu, který krasopíšete, musíte vždy přizpůsobit velikosti hrotu brush penu. Malý hrot = malá a drobná písmenka. Velký hrot = velká písmena. V moderní kaligrafii nám ke změně síly čáry stačí pouze změna tlaku, kterou působíme na pružný hrot fixu nebo štětce, tahy neobtahujeme
a nezdvojujeme. Proto je potřeba správně zvolit velikost písma.

3. Druh inkoustu

U brush penů se můžete setkat se dvěma druhy inkoustů water based a permanent.

Water based inkoust

Inkoust na vodní bázi znamená, že není vodě-odolný a je tak možné ho vodou rozmývat. Pro tuto vlastnost se tyto brush peny používají na různé kreativní techniky jako je Blending a falešný akvarel.

+ velká hydratace hrotu, hladce píše
+ velký výběr barev
+ inkoust lze rozmývat vodou
– většina není světlostálá
– déle zasychá

Brush peny mají označení Aqua, Aquarele, Water base.

Tombow, Ecoline, Molotow, Karin Brush Maker Pro

Permanent inkoust

Permanentní inkoust znamená, že je vodě-odolný a zpravidla světlostálý. Je možné ho použít například pod akvarel.

+ světlostálý
+ rychle zasychá
+ výrazné a intenzivní barvy
– je zpravidla dražší
– nedá se využít na tzv. „falešný akvarel“

Brush peny nesou označení permanent.

Faber-Castell, Pigma, Karin Permanent

A to je všechno Nebojte, není to složité. I když existuje spousta pravidel a pouček o výběru brush penů, dejte hlavně na vlastní pocit. Zkoušejte různé brush peny, dopřejte si pestrost výrobců a velikostí hrotů. Vy sami poznáte, který brush pen vám bude nejvíce sedět.