Jak začít s krasopsaním?

Také obdivujete umění krasopisců a každého kdo umí hezky psát? Chcete se to také naučit? Můžete to zkusit i z pohodlí domova. A pokud nebudete ani po týdnech tréninku spokojeni, nemusíte zoufat a můžete se přihlásit.

Existuje nepřeberné množství stylů a v rámci každého stylu mnoho druhů písem a stylů a jako začátečníci z toho můžete být nejdříve trochu zmatení. Osobně mám nejraději moderní kaligrafii psanou brush penem (štětcovým fixem), je nejjednodušší na naučení a na pomůcky i nejméně náročná. Tento styl písma najdete také pod názvem brush lettering. Základním předpokladem fixů a per používaných při brush letteringu je pružný a špičatý hrot, jako má kulatý štětec. Od brush letteringu se můžete snadno odrazit k moderní kaligrafii psané perem a inkoustem, ta už je náročnější na správný výběr pomůcek. Ale díky volnosti stylů písma není, dle mého názoru, až tak náročná na preciznost.

Na moderní kaligrafii obecně mě nejvíce baví pestrost písma a volnost stylů, každý si tak přijde na své. Oproti klasické kaligrafii, kde je kladen velký důraz na preciznost a dokonalé napodobení mistra. V klasické kaligrafii se nejčastěji používá perko s kovovými špičkami a inkoust a jedno z nejoblíbenějších písem pro začátečníky je Copperplate.

Také se ještě můžete setkat s gotickou kaligrafií (gothic calligraphy), která je tvořena paralen perem (plochý hrot), ale tomuto písmu a nástroji jsem nikdy nepřišla na chuť.

image-brush-lettering2

Brushlettering

image-copperplate2

Kaligrafie

image-gottic

Gothic calligraaphy

 

A když jsme si udělali pořádek ve stylech, můžeme pokročit dál.

Čím a na co budete psát?

V podstatě na cokoliv. Papír by měl být co nejhladší a nejjemnější. Pro snadnější trénink si můžete pořídit speciální blok určený na trénink kaligrafie. Takový blok má jemný papír a z pravidla bývá předlinkovaný tak, aby vám s krasopsaním na začátku nejvíce pomohl. Linky vám pomohou s proporcí a sklonem písma. S papíry můžete i experimentovat, někdo upřednostňuje tečkovaný papír a jiný zase kostičky. Záleží na vaší osobní preferenci.

Písanka nebo kniha

Mnohdy je to s kaligrafií v začátcích jako bychom se vrátili do první třídy, a tak mnozí ocení speciální písanku moderní kaligrafie. Taková “krasopísanka” se stane vaším průvodcem při tréninku moderní kaligrafie. Písanka, kterou jsem vytvořila, vás naučí základy moderní kaligrafie a postupně si projdete cvičné tahy, abecedu od A do Z a procvičíte psaní slov a jejich spojování do kompozic. V písance je jak předloha pro obtahování, tak dostatek prostoru pro vlastní cvičení a krasopsaní. Samozřejmostí je krátká teorie a součástí je brush pen, kterým je písanka napsána.

Na trhu se setkáte i s knihami o moderní kaligrafii, ale tyto knihy z pravidla neřeší detailně základy psaní, ale spíše vám pomáhají s následným rozvojem stylů a nabízí inspiraci pro další tvoření. Já mám nejraději Abecedu krasopsaní (Tanja Cappellová) a Z lásky k písmu (PrinTinTin).

Jak trénovat

Díky YouTube není nic snadnějšího než si najít vhodné tutoriály, a pak už jen psát, psát a psát. Moderní kaligrafie vyžaduje trpělivost a cvik. Většinou trvá několik týdnů, než jste opravdu „vypsaní“ (pokud poctivě a často trénujete). Mě se nejvíce osvědčilo trénovat pár minut, trénink nikdy nebyl nijak dlouhý (max 1 hodina), za to ale často, skoro každý den. Musíte dát ruce šanci zvyknout si na brush pen a na novou techniku. Ale nevzdávejte se, výsledek za to stojí. Krásný a úhledný krasopis je naší nejlepší vizitkou a jeho využití je široké.


Takhle krasopíšu já

Tak a můžete se do tréninku pustit. Pokud i tak ale budete cítit, že byste raději dostali k písmu dostatek času, prostoru a dohled nad technikou, pak se podívejte na mé vypsané termíny kurzů Psaní je hraní na mých webových stránkách.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení